Jump to content

Wypadek i co po nim


Recommended Posts

Witam.

Z góry przepraszam, jeśli piszę w złej części forum, ale bardziej odpowiedniej nie znalazłem więc piszę w Pomocy samochodowej. W razie czego proszę o przeniesienie.

Do rzeczy. Dzisiaj po południu ojciec miał wypadek, wracał z pracy jadąc główną a gość wyjechał mu z podporządkowanej nie zatrzymując się na stopie. Efekt - Polo ojca do kasacji, Seicento typa w rowie i pewnie też kasacja. W Polo rozbity cały przód, w Seju cały bok. No i teraz mam parę pytań, bo jest to pierwsze takie nasze zdarzenie w życiu i nie wiemy co zrobić, żeby najbardziej popularny w Polsce zakład ubezpieczeń nie wyruchał nas na kasę. :suchy:

To tak: na chwilę obecną nie mamy danych sprawcy, jutro jedziemy na policję itd.

Polo ojca (2002) przy zakupie było warte 20000 a wycenione u ubezpieczyciela na 18000. Według mechanika po oględzinach, będzie kasacja. Z tego co wiem, rzeczoznawca który przyjedzie będzie zaniżał cenę maksymalnie, więc warto wynająć niezależnego, takiego który stwierdzi rzeczywistą wartość auta a nie najmniejszą. Czy możecie mi coś powiedzieć więcej na ten temat? Druga rzecz, czy mojemu ojcu (ma tylko OC) należy się auto zastępcze do czasu kupna nowego?

 

Póki co sam nie wiem za wiele, ale piszę tego posta bo chcę się dowiedzieć jak najwięcej przed jutrzejszym dniem.

 

Jeśli ktoś z was ma jakieś doświadczenie w temacie, proszę o wszelkie porady, co robić, jak się zachowywać i o co mam prawo walczyć, żeby wszyscy naokoło nie obdarli nas z kasy. Wiadomo, każda stówka się liczy...

Link to comment
  • Admin i Junior Admini
Druga rzecz, czy mojemu ojcu (ma tylko OC) należy się auto zastępcze do czasu kupna nowego?

Tylko jeśli auto jest mu niezbędne do wykonywania pracy. No i nie wiem czy "do momentu kupna nowego" bo by mógł rok jeździć zastępczym "bo nie ma na rynku takiego auta jak chcę"... Normalnie jest na czas naprawy, przy kasacji może być np. do wypłaty.

 

Rzeczoznawca ubezpieczalni zaniża wartość auta przed kolizją a zawyża wartość wraku. Wynika to z tego że wypłacają kwotę będącą różnicą między wartością całego auta a wartością pozostałości które możecie sobie sprzedać. Często są też wyceniane w ogóle bez oględzin, dlatego trzeba przeanalizować wszystkie wpisy w wycenie (np. stan opon, u nas opony po 100km od kupna miały wpisany bieżnik 4mm :przestraszony: )

Generalnie trzeba zwracać uwagę na ceny części do naprawy wyliczone przez ubezpieczalnie. Często są zaniżane koszty robocizny.

Link to comment
  • 3 months later...

Każdemu należy się auto zastępcze jeśli naprawia samochód z polisy OC - sprawcy wypadku. Ja jestem osobą fizyczną i dostałem auto zastępcze. Musiałem naprawiać samochód bezgotówkowo, ale i tak robiłem to w serwisie autoryzowanym. Na początku się bałem, że może będą mnie ścigać jak nie odzyskają tej kasy, ale w umowie jest zwolnienie z odpowiedzialności w tej kwestii. No i dałem im jako potwierdzenie, że jest mi auto potrzebne zaświadczenie z pracy, że pracuje. Tyle.

Link to comment
  • 9 years later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...