Skocz do zawartości
Brytol

USA zapala zielone światło dla samochodów bez kierowcy

Rekomendowane odpowiedzi

Samochody bez kierowcy stają się powoli faktem. Do tej pory w Kalifornii nie było wolno testować na drogach publicznych samochodów, za których kierownicą nie było nikogo. Od 2 kwietnia br roku wchodzą nowe regulacje pozwalające na testowanie pojazdu bez zbędnego technika za kółkiem. (Źródło: www.brytol.com)

Celem wdrażania pojazdów autonomicznych, bez kierowcy, jest wyparcie kierowców z obsługi taksówek, którzy pobierają znaczną część zysku od klientów w formie wypłat. Czy wpłynie to na taniość oferty branży taksówkowej - wątpliwe. Opracowana w Kalifornii technologia jest tak droga, że przez wiele lat cena samochodów bez kierowcy będzie skutecznie wpływała na wysokość cen usług. Zmieni się tylko to, że zamiast kierowca odbierać zapłatę, pieniądze powędrują na konto producenta samochodów automatycznych. Jaki będzie sens zakupu takiego pojazdu, którego bezpieczeństwo może być niższe, niż prowadzonego przez kierowcę? Otóż przy wieloletnim użytkowaniu takiego pojazdu zyski firmy przewozowej nie muszącej płacić kierowcom będą jednak wyższe. Firma taksówkowa zamiast zatrudnić 50 czy 100 kierowców będzie zatrudniała jednego, dwóch operatorów, którzy będą monitorowali zdalnie stan pojazdu.

Kolejnym krokiem będzie zastosowanie technologii do kierowania pojazdami ciężarowymi, a to już będą dla korporacji pieniądze 'Nie z tej Ziemi'. Pytanie tylko czy my potrzebujemy takiego świata. Czy to nie jest tak, że to korporacje realizują swoje cele finansowe a człowiek i jego bezpieczeństwo oraz praca nie liczy się w ogóle.

 


Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Pojawiają się pytania czy przy wprowadzaniu takich systemów nie zakaże się człowiekowi kierować. Bardziej rozbudowane algorytmy samochodów autonomicznych mogą się komunikować pomiędzy sobą i wtedy nie będzie nam potrzebna infrastruktura drogowa typu światła czy znaki. Autonomiczne samochody mogłyby nawet krzyżować swoje tory na skrzyżowaniach odpowiednio oceniając czas i odległość.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • 2 Posts
  • 4431 Views
  • 6 Posts
  • 5915 Views
  • 2 Posts
  • 3230 Views
  • 1 Posts
  • 2728 Views
  • 5 Posts
  • 5991 Views

×