Skocz do zawartości
Turbo

Myjnia ręczna czy automatyczna?

Rekomendowane odpowiedzi

Stojąc przed dylematem umycia samochodu nieraz zastanawiamy się, czy umyć go we własnym zakresie, zlecić ręczne mycie czy też skorzystać z myjni automatycznej. Coraz bardziej popularne stają się także myjnie bezdotykowe.

 

Tak naprawdę, każda z dostępnych wyżej wymienionych możliwości ma swoje wady i zalety. Poczynając od dostępności, czasu wykonania danej usługi, dokładności mycia a kończąc na cenie.

 

Myjnia automatyczna

Dostępne przy większości stacji benzynowych, we wszystkich praktycznie miasteczkach, pozwalają na szybkie umycie naszego auta. Oszczędność czasu, to chyba największa zaleta myjni automatycznej. Chyba że zamierzamy z niej skorzystać tuż przed świętami, wówczas czas oczekiwania na swoją kolejkę może trwać nawet i kilka godzin. Samo mycie jednak zajmuje nam zaledwie kilka minut. W tzw. myjniach tunelowych, w których samochody jeden za drugim są przeciągane przez myjnię, kierowca pozostaje w aucie. Jeśli cierpi np. na klaustrofobię, może go zastąpić pracownik myjni. W myjniach bramowych (spotykanych przy większości stacji benzynowych), w którym urządzenie myjące przesuwa się nad nieruchomo stojącym samochodem, możemy pozostawić auto w myjni i z zewnątrz obserwować proces mycia. Tuż po zakończeniu programu i zapaleniu się zielonego światła możemy jechać dalej.

 

Do wyboru mamy od kilku do nawet kilkunastu programów. Odpowiedni wariant jest uzależniony od stopnia zabrudzenia nadwozia. Osoby regularnie korzystające z myjni, których samochód zaledwie się lekko zakurzył mogą korzystać z podstawowego programu mycia z szamponem i suszenia. Im bardziej mamy brudne auto, tym bardziej skomplikowany program powinniśmy wybrać.

 

Mycie na myjni automatycznej wiąże się także z pewnymi niedogodnościami. Przede wszystkim nie wszystkie pojazdy zmieszczą się w standardowych myjniach, przed uruchomieniem programu powinniśmy zdemontować bagażnik, odkręcić antenę, złożyć lusterka. O możliwości skorzystania z myjni może także decydować stan naszego auta. Poluzowane elementy zewnętrzne (lusterka), korozja czy inne uszkodzenia mogą dyskwalifikować myjnię automatyczną.

 

Największą chyba jednak wadą myjni automatycznych jest mała dokładność oraz skuteczność mycia. Tuż po wyjechaniu z myjni bez większych trudów można doszukać się nie umytych elementów (np. progi), a i nie wszystkie plamy zostają całkowicie usunięte.

 

"Decydując się na myjnię automatyczną, wybierajmy taką, w której pracownik jeszcze przed wjazdem pojazdu do środka myjni, obficie spłucze nadwozie auta. Pokryje także szamponem, czy innym środkiem karoserię. To zagwarantuje nam z pewnością lepsze efekty końcowe" - twierdzi Jerzy Będziński właściciel jednej z auto myjni we Wrocławiu.

 

Mycie ręczne

Czasy, kiedy pod oknami naszych domów można było zauważyć w każde wolne dni właścicieli aut z wiaderkami i gąbkami, czyszczących swoje samochodu już raczej bezpowrotnie minęły, jednak wciąż pozostali tacy kierowcy, którzy tylko i wyłącznie ręcznie myją swoje auta. Znacznie przybywa ich w okresie letnim. I to nawet wówczas, gdy za rogiem działa jedna z myjni automatycznych. I nie chodzi tu tylko o dokładność mycia, ale także o pewną przyjemność z obcowania ze swoim samochodem.

 

Rzeczywiście, mycie ręczne gwarantuje przede wszystkim dużo większą dokładność niż jakakolwiek z myjni automatycznych. Jednak niewłaściwe postępowanie może przyczynić się także i do szkód. Przede wszystkim pamiętać należy, że przed rozpoczęciem mycia powinno się spłukać cały kurz i wierzchnią warstwę brudu. Do tego najlepsza jest, w domowych warunkach, woda z węża. Również wszelkie zabrudzenia miejscowe (np. ptasie odchody, soki z drzew) należy też wpierw dobrze spłukać wodą i zmiękczyć. Jeśli pominiemy ten etap i od razu przystąpimy do mycia właściwego, np. za pomocą szczotki, to możemy się narazić na porysowanie lakieru, na oderwanie miejscowego brudu wraz z warstwą lakieru.

 

Jeśli więc już dostatecznie namoczyliśmy auto, nakładamy na nie, najlepiej gąbką, pianę uzyskaną z szamponu (szampon należy rozrobić z wodą w proporcjach podanych na opakowaniu). Jednak w żadnym wypadku nie nakładajmy od razu piany na całą karoserię, bo jeśli wyschnie nim spłuczemy ją wodą, to grozi nam powstanie plam. Aby je zlikwidować potrzebne będą kolejne środki i kolejne godziny spędzone przy aucie.

 

Po myciu i dokładnym płukaniu, należy osuszyć nadwozie. Tu zalecane jest korzystanie z irchy, choć równie dobre ponoć okazują się także pieluszki tetrowe. Po wyschnięciu pozostaje nam już tylko nałożenie wosku, tudzież innego środka do pielęgnacji nadwozia.

 

Dla leniwych coraz więcej myjni oferuje usługę mycia ręcznego. Przyjeżdżamy, zostawiamy auto na jakiś czas, po którym odbieramy lśniący i czyściutki samochód. Jednak taki luksus, w zależności od skali mycia, może być nawet kilkakrotne droższy od standardowego, trwającego kilka minut skorzystania z myjni automatycznej.

 

myjnia1_d.jpg

Ważne, by przed przystąpieniem do mycia na myjni automatycznej, auto zostało obficie spłukane wodą.

 

myjnia2_d.jpg

Niestety, nawet najlepszy program czasami może okazać się niewystarczający.

 

© Wojciech Traczyk/mojeauto.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

nie ma to jak mycie ręczne... :hyhy:

odstresowuje ,relaksuje.......itp

 

przez lotke na automat i tak już nie moge jechać... :hyhy:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

A ja mam w firmie Kachera myjnie to nie mam problemu z wyborem :] sesese

A utomatyczne tylko lakiery rysują, więc lipa - nie polecam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Ja też skorzystałam ostatnio ( i wogóle po raz pierwszy) z myjni ręcznej, z dwóch powodów. Po pierwsze, trochę się bałam myjni automatycznej :zawstydzony: a po drugie, pomimo, że mam wiśniowy lakier na samochodzie, od samego dołu, aż do szyb drzwi były wręcz białe od soli, więc stwierdziłam, że lepsza będzie myjnia ręczna.

 

Za mycie, suszenie i woskowanie, w pomieszczeniu, zapłaciłam 20zł. Nie wiem, czy to dużo czy akurat, w każdym razie świeci się, jakby był zupełnie nowiutki :P i jest po prostu śliczny.

 

Poza tym, jakoś nie chce mi się wierzyć, żeby po myjni automatycznej były tak czyste otworki w felgach jak po tej ręcznej. Tak więc jestem bardzo zadowolona i będę korzystać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

moim zdaniem najlepiej jest samemu swoje autko umyć

żadna myjnia automatyczna która niszczy powłokę lakierniczą (strasznie ją rysuje)no i trzeba odkręcać wszystko :(

a i na myjniach ręcznych czasami trzeba czekać i czekać więc wolę sam to zrobić dokładnie wkońcu pieszczę moje maleństwo :)

 

 

a i jeszcze jedna uwaga

nie polecam stosowania wszelkiego rodzajów środków do czyszczenia i nabłyszczania opon

!!!niszczą opony :( powodują że guma wiotczeje i się niszczy

ładnie wyglądają czyste i nabłyszczone opony ale szkoda opon

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Gość misiek

zedcydowanie reczna a najchetniej

samemu swoje autko umyć
tylko czasem na prawde czasu brak...

 

BTW jaki jest dobry srodek do alu? kiedys uzywalem WHEEL SLIK (czy cos podobnego) CarPlanu i nigdzie nie moge tego znalezc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Albo myjnia topless :hyhy:

 

Myjnia topless - przyjemne z pożytecznym

 

Są takie miejsca w Polsce, które spełniają dwa największe marzenia mężczyzn jednocześnie: piękne kobiety i szybkie samochody. To myjnie samochodowe topless w Gliwicach i Poznaniu.

 

Zaczyna się niewinnie: wjeżdżamy do myjni, zamykamy wszystkie szyby, względnie – odkręcamy antenę i uruchamiamy wybrany program mycia. W wspomnianych myjniach postanowiono jednak zburzyć utrwalony porządek rzeczy i wprowadzić pewne urozmaicenie, czyniące z prostej czynności erotyczne przedstawienie. Jest jeden warunek: nie wolno wysiadać z samochodu od momentu rozpoczęcia show. Od tej chwili samochodem zajmuje się ubrana w seksowne bikini kobieta – dokładnie go szoruje pląsając w puszystej pianie. Na specjalne życzenie i za dodatkową opłatą dziewczyna może zdjąć biustonosz. Nic więcej. Nie trudno się domyśleć, że szczególnie widowiskowe jest mycie przedniej szyby.

 

Skąd pomysł na taki biznes? Pan Marcin z poznańskiej myjni przy ul. Malwowej tłumaczy, że „takie zapotrzebowanie pojawiło się na rynku. Coraz częściej klienci, którzy korzystali z podobnych usług za granicą, zachęcali nas do wzbogacenia tendencyjnej oferty” – dodaje. „Czemu nie? – pomyśleliśmy wraz z żoną i rozpoczęliśmy współpracę z dwiema paniami. Już od dwóch miesięcy oferujemy taką przyjemność swoim klientom. Z coraz większym powodzeniem.”

 

Nie wszystkim jednak taka oferta przypadała do gustu. W prasie pojawiły się wypowiedzi radnych, którzy ostro krytykowali taką formę działalności. Na zarzuty mówiące, jakoby była to działalność porównywalna z agencją towarzyską właściciele myjni odpowiadają z oburzeniem: „To nie ma z tym nic wspólnego. Bardzo pilnujemy, żeby nie przekroczyć określonych zasad. Nie pozwalamy na to, żeby klient wysiadał z samochodu lub dotykał dziewczyn.” Przyjemność płynie z patrzenia i z tego zdają sobie sprawę - jak dotąd – wszyscy klienci. Nie było żadnych prób złamania niepisanego kodeksu przyzwoitości. „Chcemy po prostu zadbać o europejski standard naszych usług. Nie dzieje się tu nic, co w jakikolwiek sposób mogłoby być sprzeczne z prawem" - podkreśla pan Marcin.

 

Sprzeciw - nieco przekorny - pojawił się również wśród zmotoryzowanych kobiet. Coraz częściej przedstawicielki płci pieknej domagały się równouprawnienia w postaci wprowadzenia oferty skierowanej właśnie dla nich. Czy chodzi rzeczywiście o równouprawnienie, czy chęć uczynienia z rutynowej czynności fascynującej przygody, nie wiadomo. Wiadomo jednak, że załoga myjni i tym razem stanęła na wysokości zadania. Już w październiku panie będą mogły - przez zamydloną szybę - podziwiać opalonych i pięknie zbudowanych panów w stringach.

 

Pomysł na biznes z perspektywy rachunkowej jest żyłą złota. Po pierwsze dlatego, że pionierska na polskim rynku usługa to marketingowa broń masowego rażenia. Wiadomość o niej roznosi się nie tylko wśród lokalnych kierowców z prędkością błyskawicy. Po drugie, kto nie chciałby sprzedawać nieco zmodyfikowanego produktu za cenę niemal czterokrotnie wyższą? Mycie, jakie wykonuje roznegliżowana pani w ciągu pół godziny kosztuje 59 złotych, podczas gdy ta sama czynność w wykonaniu pracownika płci męskiej ubranego po szyję w roboczy kombinezon to koszt zaledwie 15 złotych. A profity - bezcenne.

 

Jak do tej pory nie było jeszcze żadnej reklamacji.

---

zródło:http://manager.money.pl/artykul/myjnia;topless;-;przyjemne;z;pozytecznym,121,0,184953.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Jeżdżę na myjnię bezdotykową. Jedynie co robię we własnym zakresie to nabłyszczam opony mleczkiem K2 Bold i plakiem pociągnę co tydzień kokpit.

Nie wiem, czy takie mycie samodzielne jest zgodne z polskim prawem, jak sąsiada ma nieprzyjemnego to straż miejską może wezwać?

Edytowane przez niems
nie linkuj

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Myjąc auto we własnym zakresie na zasadzie gąbki oraz wiader to nigdy nie uzyskasz takiego efektu jak w przypadku myjni ręcznej czy automatycznej- chodzi przede wszystkim o mycie ze szczotką i spłukiwanie pd odpowiednim ciśnieniem wody,a druga kwestia to kosmetyki do pielęgnacji auta.

Edytowane przez Avde.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

ostatnio nawet oglądałem film o tym jak powinno się myć na myjni ręcznej gdyż za duży strumień wody skierowany w jedno miejsce na lakierzy (np w przypadku zmycia ptasich odchodów) bardzo szkodzi !! ale i tak jest to lepsze niż szczotki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • 1 Posts
  • 2446 Views
  • 1 Posts
  • 1728 Views
  • 1 Posts
  • 1464 Views
  • 1 Posts
  • 1744 Views
  • 2 Posts
  • 1214 Views

×