Skocz do zawartości
Skori

Lamborghini Miura Roadster (1968)

Rekomendowane odpowiedzi

Lamborghini Miura Roadster

 

 

Lamborghini Miura Roadster to roadster firmy Lamborghini zaprojektowany przez Marcello Gandiniego. Po raz pierwszy zaprezentowany podczas Bruksela Motor Show w 1968 roku.

 

Lamborghini_Miura_Roadster_1968_1.jpeg

 

W przeciwieństwie do modelu 350 GTS, Miura Roadster nie była tylko samochodem bazowym z odciętym dachem. Przeprojektowano tył, zastosowano nowe lampy, wydech. W założeniach Miura Roadster miała osiągać 280 km/h i przy okazji nie urwać głowy kierowcy. Zmieniono kąt nachylenia przedniej szyby oraz zmniejszono jej wysokość o 3 cm. Wewnątrz przeniesiono przyciski z podsufitki na deskę rozdzielczą. Silnik i układ jezdny zapożyczono z Miury P400.

 

Lamborghini_Miura_Roadster_1968_2.jpeg

 

Samochód zaprezentowano na salonie w Brukseli 1968. Wzbudził spore zainteresowanie wśród potencjalnych klientów. Jednak firma Lamborghini nie podjęła się rozpoczęcia produkcji seryjnej. Jedyny egzemplarz Miury Roadster został sprzedany korporacji ILZRO zajmującej się produkcją stopów metali dla przemysłu motoryzacyjnego. Firma wykorzystała auto w celach reklamowych. Auto zmodernizowano. Większość standardowych elementów zastąpiono odpowiednikami z cynku. Samochód pomalowano na ciemnozielony kolor, co w połączeniu z czarnym podkładem dało ciekawy efekt. Wnętrze obszyto skórą w kolorze wielbłąda. Nadzorował to wszystko John Foster - jeden z projektantów Forda. Pojazd otrzymał nazwę ZN-75, jest to nazwa katalogowa stopu cynku. Miura ZN-75 reklamowała firmę ILZRO do 1981 roku, kiedy to przekazano ją bostońskiemu Muzeum Transportu, jednak nie pozostała tam na zawsze. Po odrestaurowaniu wielokrotnie zmieniała właścicieli. Obecnie jest w rękach francuskiego kolekcjonera z Nowego Yorku.

Źródło: Wikipedia

 

Lamborghini_Miura_Roadster_1968_3.jpeg

 

Lamborghini_Miura_Roadster_1968_4.jpeg

 

Lamborghini_Miura_Roadster_1968_7.jpeg

 

Lamborghini_Miura_Roadster_1968_6.jpeg

 

Lamborghini_Miura_Roadster_1968_5.jpeg

 

Lamborghini_Miura_Roadster_1968_8.jpeg


Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • 10 Posts
  • 8575 Views
  • 2 Posts
  • 4612 Views
  • 12 Posts
  • 8253 Views
  • 1 Posts
  • 4307 Views
  • 3 Posts
  • 4200 Views

×