Skocz do zawartości
MacKo

Kupno auta w Niemczech - ostrzeżenie

Rekomendowane odpowiedzi

na początek art. z Sekcji Kryminalnej Komendy Powiatowej Policji w Ostrowie Wlkp:

 

" Kupowanie "kota w worku" - niebezpieczne zakupy w internecie.

 

Policjanci Sekcji Kryminalnej Komendy Powiatowej Policji w Środzie Wielkopolskiej informują, iż w związku z prowadzoną przez nich wcześniej sprawą uzyskali oni od policjantów niemieckich informację, że policja w Monachium prowadzi od pewnego czasu czynności zmierzające do wykrycia sprawców oraz ustalenia mechanizmów dokonywania oszustw przy zakupach samochodów poprzez internet. Do chwili obecnej policja niemiecka odnotowała 55 przypadków oszustw tego rodzaju. Biorąc pod uwagę sposób działania przestępców można założyć, zdaniem zarówno średzkich, jak i niemieckich policjantów, iż w całej Europie popełniane są oszustwa o podobnym charakterze. Duża liczba poszkodowanych pochodzi z terenu Niemiec.

 

Sposób działania przestępców.

 

Jak wynika z ustaleń, nieznana grupa przestępcza oferuje od dłuższego czasu na platformie Internetowej www.mobile.de oraz www.autoscout24.de możliwość zakupu samochodu o zaniżonej cenie. Podawane dane osobowe są najczęściej fikcyjne, niemniej pewna ich część to dane osób istniejących. W tym celu pozyskuje się dane realnych sprzedających samochody prosząc o przesłanie emailem kopii dokumentu tożsamości. Opisy samochodów i ich zdjęcia ściągane są również z innych anonsów. W części prezentowanych zdjęć widoczne są nawet tablice rejestracyjne. Faktyczni posiadacze samochodów nie wiedzą, że ich pojazdy są oferowane do sprzedaży. Jako adresów emaliowych do kontaktu sprawcy używaj ą najczęściej adresów firmy AOL USA /kończy się na aol.com./. W ostatnim jednak czasie używane są jednak również e-mailowe adresy firm - WEB.de /kończy się na web.de/, Yahoo /kończy się na yahoo.com/, oraz Microsoft /kończy się na msn.com/.

Po nawiązaniu kontaktu przez klienta następuje odpowiedź w języku angielskim do zainteresowanego. W tym celu używane są gotowe wzory, które we wszystkich odpowiedziach są prawie identyczne. Sprawcy we wszystkich emailach informują, iż z pewnych powodów przenoszą się z Niemiec najczęściej do Anglii (Londyn), a w Niemczech mają jeszcze samochód osobowy, którego przewożenie do Anglii nie jest opłacalne. Opisywane w e-mailach samochody są zazwyczaj przedstawiane jako pełnowartościowe i bezwypadkowe. Sprawcy informują ponadto, że już usiłowali bezskutecznie sprzedać samochód, a poprzez przyjazdy z Anglii do Niemiec celem sprzedaży już ponieśli konkretne straty, z tego też powodu żądają wpłacenia zaliczki. Zaliczka jest przekazywana przez rzekomo zaufaną firmę powierniczą pod adresem - www.autoscout24.de lub www.mobile.de. Nie jest to jednak prawda, obie firmy nie prowadzą tego rodzaju usługi. Firmy działają na zasadzie kontaktowania sprzedającego samochód z potencjalnym jego nabywcą, a konkretna sprzedaż/kupno odbywa się już wyłącznie pomiędzy zainteresowanymi. Poszkodowani otrzymują email od rzekomej firmy powierniczej. W tym celu sprawcy zarejestrowali różne domeny, które przy pobieżnym sprawdzaniu robią wrażenie przynależności do w/wym. legalnie działających firm. Do chwili obecnej znane są następujące domeny używane przez sprawców. Większość wymienionych domen jest zarejestrowanych w USA pod różnymi danymi. Domena www.zahiungen-mobile.de jest zarejetrowana w Niemczech pod fałszywymi danymi.

Adresy e-mailowe domen na pierwszy rzut oka stwarzają wrażenie, iż pochodzą z firm www.autoscout24.de ewentualnie www.mobile.de. W tym celu używana jest część graficzna domeny w/wym. firm. Ponadto sprawcy posługują się grafiką firm odpowiedzialnych w internecie za bezpieczeństwo. Grafiki te są częściowo ściągane bezpośrednio z ich homepage (stron domowych). Tak więc podczas sprawdzania grafik powstaje wrażenie, że należą one do znanych i poważnych firm. Same domeny są częściowo przekazywane bezpośrednio do domen firm www.autoscout24.de i www.mobile.de. W przypadku sprawdzania domen przez poszkodowanych trafia się na poważne firmy niemieckie. Te z kolei nie wiedzą nic o przekazywaniu domen lub nie są w stanie się przed tym zabezpieczać z uwagi na fakt umiejscowienia się właścicieli domen na terenie USA. Po nawiązaniu kontaktu poszkodowani mają przekazać żądaną kwotę pieniędzy poprzez Western Union Money Transfer do rzekomej firmy powierniczej. W niektórych przypadkach transakcja miała być realizowana na konto bankowe za granicą. Część zainteresowanych kupnem faktycznie przekazała żądaną kwotę poprzez Western Union podanej osobie kontaktowej. Najczęściej były to kwoty od 3000 do 5000 (Euro). Sprawcy posługują się również niemieckimi numerami telefaxowymi większych miast niemieckich. Są to numery wywoławcze zarejestrowane na firmę J2 z USA. Tak więc praktycznie sprawcy mogą w rzeczywistości być wszędzie na całym świecie. Na podstawie przesłanych numerów pieniężnych przekazów transferowych oraz sfałszowanych dokumentów tożsamości sprawcy wypłacają gotówkę w jednej z filii Western Union, a dalszy kontakt ze sprawcami ulega zerwaniu. Poprzez niemieckiego providera internetowego udało się zabezpieczyć stronę internetową oraz należącą do tej strony SQL - bazę danych. Strona intrernetowa jest profesjonalnie stworzona w języku programowym PHP. W jednym z przypadków wypłata zaliczki miała miejsce w Reisebank w Norymbergii. Podczas wypłaty przedłożono norweski paszport, który okazał się całkowitą fałszywką. Użytkowane ponadto adresy e-mailowe pochodzą głównie z terenu USA, jednak część adresów jest pochodzenia rumuńskiego. Sprawcy używali ponadto numerów telefonów (0176)29099294 i (0176)29022773. Dostęp do nich osiągnięto posługując się fałszywymi danymi. Jak wynika z dotychczasowych ustaleń grupa przestępcza pochodzi z Rumunii i działa na terenie całej Europy. Aktualnie ustalono, iż grupa przestępcza pieniądze odbiera za pośrednictwem osób podających się za obywateli rumuńskich. Odbierający pieniądze posługują się całkowicie sfałszowanymi dokumentami tożsamości. Średzcy policjanci informują ponadto, iż z posiadanych w tej sprawie informacji wynika, iż postępowania karne w podobnych sprawach prowadzone są już na terenie Niemiec, Francji, Serbii i Czarnogóry, Czech, Belgii i Portugalii. Biorąc więc pod uwagę bezpieczeństwo osób zamierzających zakupić w najbliższym czasie samochód, przestrzegamy przed korzystaniem z opisanej powyżej formy zakupów .

 

Naczelnik Sekcji Kryminalnej Komendy Powiatowej Policji w Środzie Wlkp. nadkomisarz Mirosław Wróbel"

 

---------

 

jak znajde stosowne foty to pokaże jak to wygląda......

 

[ Dodano: 2008-11-18, 22:23 ]

chciałem edytowac..... ale się nie dało :rolleyes:;)

 

no to jedziemy - na początek oferty prywatnych osób działających w podany wyżej sposób:

pryvatbx2.th.jpgthpix.gif

 

teraz "z ciekawości" Mercedes ML 400CDi od Dealera:

dilerey5.th.jpgthpix.gif

 

takich przykładów można sporo znaleźć .....

jeszcze pokażę Wam fotę oferty dealerskiej (nie prywatnej) ale sfałszowanej ....

jak tylko znajdę ;)

 

[ Dodano: 2008-11-19, 00:00 ]

o to ta oferta:

pryvatca8.th.jpgthpix.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Przydatny temacik ;)

 

Ja ostatni przeszukiwałem mobile.de bo akurat patrzyłem sobie za jakimś "cabriolecikiem"

i sporo tych sfałszowanych ofert,aż mnie wściekłość brała bo trzeba 5 stron przeżucić żeby się dobrać do porządnych ogłoszeń :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Tak ale na mobile możesz ustawić tylko prywatny sprzedawca i dealer.

A ci oszuści zaśmiecają całe mobile, a najbardziej wkurzają te ogłoszenia patrząc na luksusowe samochody które oni głównie wystawiają :kwasny:

 

A tak po za tym to nie wiem jak ludzie się na to nabierają, po otwarciu tego ogłoszenia odrazu widać jakąś ścieme, bez zdjęć bez opisu :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

a tu macie przykłąd jak robią w konia nasi:

 

http://zaniepokojony.blog.onet.pl/2,ID347211450,index.html

 

[ Dodano: 2008-12-08, 12:27 ]

i jeszcze przykłąd polskiego krętactwa:

najpierw obejrzyjcie to -> http://archi.inosak.org/imgdb/item460266588_1.html

a potem to -> http://img88.imageshack.us/img88/4725/almerabm2.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Gość Gregorrr

Spotkałem się ostatnio z tego typu cwaniakiem na mobile.de

Facet wystawia w dobrej cenie VW PASSATA TDI- kontaktuje się jedynie poprzez e-maila.

Jego taktyka jest następująca:

Opisuje idealnie utrzymany samochód, który jest zarejestrowany w Niemczech. Następnie pisze, że mieszka w Dani- za każdym razem podaje miejscowość Aalborg. Twierdzi, że dojedzie z samochodem do Niemiec i tam dojdzie do transakcji. Jednakże on chce mieć pewność, że klient dojedzie na wskazany adres i w tym celu prosi o wpłatę 3500 euro na konto w western union na własne nazwisko. On niby robi to samo- wysyła podrobiony dowód wpłaty. Najczęściej używa imienia FRANS. Żonę przedstawia jako Angela. Jego ulubione miejsce spotkań to Berlin- hotel Maritimi czy jakoś tak. UWAŻAJCIE na niego!!!! Ja miałem szczęście i nie straciłem kasy- teściu chciał kupić auto i wpłacił kasę na moją narzeczoną... Podobno gdyby pieniądze były wpłacone na mężczyznę spróbowałby je podjąć.. mam kontakt z człowiekiem, który stracił w taki sposób 4000 euro. Napisał do mnie na e-maila. Jednak też mu nie ufam, bo nie chciał napisać skąd ma mojego e-maila. Już zrobiłem jedną prowokację i trafiłem mojego oszusta- to oznacza, że on cały czas działa. Uważajcie na niego!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Gregorrr - a kto się daje nabierać na auta za pół ceny ??

a ta syt. o której piszesz to jest opisana przeze mnie w pierwszym poście....

 

PS.

 

szukasz coś konkretnego ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Gość Gregorrr

No moja narzeczona dała się nabrać na autko tańsze o 1000 euro od ceny rynkowej :zalamany:

Szukamy Passata b5 tdi w kombiaku- rok 1998-2000 ale z Niemiec właśnie, bo tam ten model jest znacznie tańszy niż u nas- u nas prawie sami handlarze sprzedają...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Witam!!!

Uwaga!!!!!! teraz koles nadal dziala nazywa sie Klass Gillhaus jego zona to Irene pochodza z Holandii z Alkmaar. Ten sam model postepowania co napisal Gregorrr.

Jak odmowilem kategorycznie przelania kasy kontakt sie urwal.

Sprawa dotyczy Volkswagen Passat 1.9 TDI Highline, 10/2002, 138.000 km, Grau Metallic 6150 euro.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • 2 Posts
  • 610 Views
  • 3 Posts
  • 507 Views
  • 3 Posts
  • 2958 Views
  • 1 Posts
  • 573 Views
  • 2 Posts
  • 2364 Views

×