Skocz do zawartości
niems

Klimatyzacja nie tylko na upały

  Rekomendowane odpowiedzi

  Klimatyzacja nie tylko na upały

   

  post-4-14868032152636_thumb.jpg

   

   

  Obecność klimatyzacji w samochodzie to nie tylko większy komfort kierowcy i pasażerów, ale również większe bezpieczeństwo podróżowania.

   

  W naturalny sposób wykorzystujemy klimatyzację w okresie letnim, kiedy to temperatury panujące na zewnątrz nagrzewają bardzo mocno nasz samochód. Możliwość włączenia klimatyzacji i ożywczy chłód pozwalają skupić się na jeździe, niwelując efekty szybkiego zmęczenia i spadku koncentracji, co często występujące podczas upałów.

   

   

  Klimatyzacja przydaje się nie tylko w gorące dni. Warto włączać ją również w zimie, a przemawiają za tym dwa argumenty.

   

   

  Bezpieczeństwo – w chłodne, zimowe dni powietrze zawiera dużo wilgoci, a dodatkowo wraz z nami do samochodu na butach czy odzieży zewnętrznej dostaje się dużo wody w postaci śniegu czy deszczu. Powoduje to osadzanie się pary wodnej w zamkniętym samochodzie. Obecność pary wodnej na szybie w znaczny sposób ogranicza naszą widoczność. Możemy sobie poradzić z tym efektem przecierając szybę ściereczką lub podgrzewając szybę strumieniem powietrza, ale istnieje lepszy sposób. Jeśli włączymy klimatyzację, nie tylko pozbędziemy się pary wodnej z szyb, ale osuszy ona również powietrze w samochodzie. Jak to zrobić? Należy skierować strumień powietrza z nawiewów na szyby. Efekt osiągniemy szybciej, jeśli na chwilę ograniczymy dopływ powietrza z zewnątrz, wybierając tryb zamkniętego obiegu powietrza.

   

   

  Eksploatacja – używanie klimatyzacji wiąże się z dodatkowym zużyciem paliwa. Wynosi ono od 0,3-1,5 litra na godzinę pracy. Zużycie paliwa często jest argumentem za tym, by z klimatyzacji w okresie zimowym nie korzystać. Warto jednak pamiętać, że włączanie klimatyzacji oprócz pomocy w pozbyciu się pary wodnej, wymagane jest do sprawnego działania klimatyzacji. Oczywiście nie trzeba jej włączać codziennie, jednak ze względów eksploatacyjnych należałoby raz w tygodniu włączyć ją przynajmniej na 15 min.

   

   

  „Takie postępowanie zwiększa żywotność najważniejszego elementu – sprężarki. W pracującym układzie, smar niezbędny do prawidłowego działania sprężarki przenoszony jest przez czynnik chłodzący. Jeśli układ nie działa wystarczająco często to smar się osadza, a po długim uruchomieniu sprężarka nie ma wystarczającego smarowania” - tłumaczy Radosław Jaskulski, instruktor Szkoły Auto ŠKODA.

   

  Prawidłowa eksploatacja klimatyzacji i jej skuteczność działania uzależniona jest od regularnego serwisu. Należy pamiętać o okresowej wymianie filtra kabinowego, uzupełnianiu czynnika chłodzącego, który co roku ubywa o 10-15%, i odgrzybianiu instalacji. Wszystkie te działania zagwarantują nie tylko długie działanie klimatyzacji, ale co ważniejsze – bardziej bezpieczne i komfortowe podróżowanie przez cały rok.

   

  Źródło: Volkswagen Group Polska


  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi

  dokładnie, bez dbania o klime potem tylko męka z nieprzyjemnym zapachem. Niby chłodniej w aucie ale co z tego jak i tak szyby trzeba otwierać... dlatego moim zdaniem należy dbać opojazd i regularnie go odgrzybiać. Osobiście zawsze korzystam z Mechanik, warsztat samochodowy Warszawa - Besthol bo robią to profesjonalnie i dosyć tanio a efekt jest idealny, jazda w upalne dni to czysta przyjemnośc

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi

  Zgadzam się z powyższymi opiniami,o układ klimatyzacji trzeba po prostu dbać i serwisować go regularnie,powiedzmy te 2 razy w roku z napełnieniem czynnika oraz odgrzybianiem,wtedy mamy pewność że wszystko jest w porządku i możemy jeździć komfortowo,cieszyć się niższą temperaturą w kabinie podczas lata.

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi

  Najgorzej to jest wtedy, gdy klimatyzacja nam nawali w tak upalny dzień! Zarówno mnie , jak i znajomych potrafił spotkać tak nieprzyjemny incydent. Z tej właśnie okazji zgłoszenie się do https://autoperfektmulak.pl/oferta/klimatyzacja-samochodowa/ było rozsądnym pomysłem. Odpowiadają za naprawę wspomnianej klimatyzacji, dzięki czemu powrót na drogę (w upalne dni! ) był możliwy. Mocno na tym zyskaliśmy, powrócił komfort. 

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi

  Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

  Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

  Zarejestruj nowe konto

  Załóż nowe konto. To bardzo proste!

  Zarejestruj się

  Zaloguj się

  Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

  Zaloguj się
   • 21 Posts
   • 20456 Views
   • 6 Posts
   • 11164 Views
   • 1 Posts
   • 2663 Views
   • 6 Posts
   • 13443 Views
   • 2 Posts
   • 2661 Views

  ×