Skocz do zawartości
niems

Codzienne życie z nissanem leaf - nasi bohaterowie

Rekomendowane odpowiedzi

CODZIENNE ŻYCIE Z NISSANEM LEAF - NASI BOHATEROWIE

Samochód zeroemisyjny, jakim jest Nissan LEAF, ulubiony samochód elektryczny na całym świecie, ma wiele zalet

 

 

  • Nissan LEAF to nie tylko doskonały środek transportu dla całej rodziny, ale również...
  • Idealny samochód policyjny
  • Doskonała miejska taksówka
  • Świetny samochód do nauki jazdy

 

OSLO, Norwegia (19 kwietnia 2013 r.) - W chwili swojej premiery Nissan LEAF był pierwszym na świecie samochodem wyposażonym wyłącznie w napęd elektryczny, produkowanym przez duży koncern motoryzacyjny. Był to przestronny pojazd rodzinny przeznaczony dla tych, którzy z samochodu korzystają głównie do poruszania się po okolicy - na zakupy lub dojazdy do pracy - i chcą poprawić jakość powietrza w swoim regionie.

 

Jednak nie oznacza to, że LEAF nie jest wykorzystywany również do innych celów...

 

Coraz więcej nissanów LEAF w całej Europie jeździ w charakterze taksówek. Jednym z pierwszych miast, w których pojawiły się zeroemisyjne taksówki, był Amsterdam, gdzie firma przewozowa Taxi-E włączyła do swojej floty 13 modeli LEAF. Przejechały one łącznie już ponad 700 000 km i choć zdarzyło im się złapać gumę, akumulatory zasilające pojazdy nigdy nie zawiodły.

 

Ostatnio do „zielonej rewolucji" w branży taksówkarskiej dołączył Zurych. Tutaj grupa młodych szwajcarskich przedsiębiorców zapoczątkowała akcję Green Taxi Initiative. Grupa należy do społeczności Global Shapers w ramach Światowego Forum Ekonomicznego, a jej zadaniem jest służba społeczeństwu i poprawa warunków życia lokalnych społeczności.

 

Na początek po mieście jeździć będzie dziesięć modeli LEAF w barwach korporacji taksówkarskich, a kolejne dziesięć dołączy do nich w ciągu bieżącego roku. Przewiduje się, że do 2015 roku 15% floty taksówek w Zurychu będą stanowić samochody elektryczne oraz że miasto będzie posiadać rozbudowaną sieć szybkich ładowarek, które są zdolne naładować akumulator od 30 do 80% pojemności w ciągu zaledwie 15 minut.

 

Nissan LEAF jest też doskonałym samochodem do nauki jazdy, w którym przyszli kierowcy mogą zasmakować prowadzenia pojazdu przyszłości. Instruktor jazdy Paul Tomalin zdecydował się zakupić nissana LEAF z napędem elektrycznym, stając się pierwszym instruktorem w Wielkiej Brytanii, który prowadzi kursy nauki jazdy w samochodzie elektrycznym.

 

Paul wybrał model Nissan LEAF, ponieważ poszukiwał samochodu bardziej przyjaznego dla środowiska. Jednak na jego decyzję z pewnością wpłynął również fakt, że w ten sposób zaoszczędzi nawet 3250 EUR rocznie na paliwie.

 

Paul, który uczy jazdy samochodem od 14 lat, szacuje, że rocznie przejeżdża około 40 000 km. Ładuje swój samochód nocą, tak aby przygotować go do porannych lekcji, a następnie około południa korzysta z szybkiej ładowarki, co umożliwia mu przeprowadzenie kilku lekcji w godzinach popołudniowych.

 

„Moi kursanci uwielbiają nissana LEAF, a wysoki odsetek zdanych egzaminów dowodzi, że ten samochód jest bardzo łatwy w prowadzeniu" - powiedział.

 

Paul nie jest jednak pierwszym instruktorem nauki jazdy, który korzysta z modelu LEAF. Norweska szkoła jazdy ABC Trafikkskole wykorzystała nissana LEAF, aby pomóc młodej mamie, Solveig Marie Ødegård, w zdaniu egzaminu za pierwszym razem... warto podkreślić, że Solveig Marie nigdy nie prowadziła samochodu z tradycyjnym napędem.

 

Kluby samochodowe stają się coraz bardziej popularne w całej Europie, oferując swoim członkom elastyczne rozwiązanie w postaci posiadania samochodu do dyspozycji przy braku konieczności jego zakupu czy wynajmu, ubezpieczenia, przeprowadzania konserwacji ani napraw. Klub dba nawet o czystość samochodu oraz o pełny bak paliwa.

 

Dotychczas kluby samochodowe w Wielkiej Brytanii oferowały swoim członkom tradycyjne samochody napędzane silnikami benzynowymi lub wysokoprężnymi. Niedawno powstał E-Car Club, który posiada w swojej ofercie wyłącznie samochody elektryczne. Pierwszy oddział tego klubu otwarto w Milton Keynes, w pobliżu centrum technicznego Nissana, a drugi zostanie otwarty wkrótce w Oksfordzie.

 

Zasada działania klubu jest bardzo prosta. Trzeba uiścić jednorazową opłatę członkowską, a następnie można wynajmować nissana LEAF na godziny lub dni, przy czym stali użytkownicy mogą opłacać miesięczny abonament i korzystać ze zniżek na wynajem.

 

Po zarezerwowaniu wybranego pojazdu wystarczy udać się do miejsca jego postoju, skorzystać z karty dostępowej, odłączyć samochód od ładowarki, wprowadzić kod zabezpieczający i... już można odjechać. Po skończonej jeździe wystarczy zaparkować samochód w tym samym miejscu i podłączyć z powrotem do ładowarki, tak aby mógł z niego skorzystać następny użytkownik. Opłaty naliczane są wyłącznie za wykorzystany czas.

 

Tymczasem portugalska policja opracowała nową taktykę łapania „po cichu" tych, którzy są na bakier z prawem. Do jej realizacji postanowiono wykorzystać osiem elektrycznych modeli Nissan LEAF.

 

Samochody, wyposażone w migające na niebiesko „koguty" i policyjne oznakowanie, będą wykorzystywane przez portugalską PSP (Policia de Segurança) w miastach, głównie w ramach programu „Bezpieczna szkoła".

 

Jednak w razie potrzeby będą one mogły uczestniczyć w działaniach policji na takich samych zasadach jak inne pojazdy... a ich niezwykle cicha praca oznacza, że portugalscy przestępcy nie usłyszą zbliżającego się radiowozu. Portugalska policja wybrała nissana LEAF z uwagi na chęć obniżenia poziomu emisji CO2 do atmosfery i poprawę jakości powietrza w centrach miast.

 

W Mediolanie firma Nissan podjęła współpracę z firmą Hertz, aby promować korzyści płynące z użytkowania samochodów zeroemisyjnych w miastach. Cztery egzemplarze Nissana LEAF wzbogaciły ofertę wynajmu samochodów w biurze firmy Hertz, zlokalizowanym przy głównej stacji kolejowej w centrum miasta.

 

Osoby wynajmujące samochody elektryczne będą mogły korzystać z bezpłatnego parkingu w mieście, a także wjeżdżać do stref, do których pojazdy z silnikami spalinowymi mają zakaz wjazdu.

 

Podróże na dłuższe dystanse nie są problemem dla posiadaczy samochodów LEAF mieszkających w Paryżu, którzy wybierają się samochodami na wakacje w południowej Francji. Specjalny układ z firmą kolejową SNFC umożliwia zabranie samochodu na słoneczne wybrzeże po wyjątkowo przystępnych stawkach.

 

Dodatkowo na dworcu SCNF Paryż-Bercy zainstalowano szybkie ładowarki CHAdeMO, umożliwiające właścicielom doładowanie akumulatorów przed odjazdem pociągu, co pozwala upewnić się, że podróż będzie mogła być kontynuowana niezwłocznie po opuszczeniu pociągu na stacji docelowej.

 

Pora napisać o najbardziej ekologicznej drużynie piłkarskiej w Wielkiej Brytanii - Forest Green Rovers z ligi Conference, z siedzibą w Gloucestershire - która właśnie odebrała 11 modeli Nissan LEAF zakupionych w celu utrzymania rekordu w zakresie dbałości o środowisko.

 

Nissany LEAF będą jeździć dla klubu, który do generowania prądu elektrycznego wykorzystuje panele słoneczne, a do irygacji boiska - system gromadzenia deszczówki.

 

Samochody będą użytkowane przez zawodników i menedżera drużyny, którzy przejeżdżają niemal 640 000 km, dojeżdżając na treningi. Przewiduje się, że zakup nowej floty obniży poziom emisji związków węgla przez drużynę nawet o 80%. Samochody będą ładowane przy użyciu energii odnawialnej, a z szybkiej ładowarki zainstalowanej w klubie będą mogli korzystać również kibice.

 

Źródło: Nissan


Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
    • 1 Posts
    • 4110 Views

×