Skocz do zawartości
niems

Audi na wystawie Design Miami/Basel 2014

Rekomendowane odpowiedzi

Audi na wystawie Design Miami/Basel 2014: Konstantin Grcic projektuje „TT Pavilion“

· Stylista przemysłowy Konstantin Grcic zainspirowany przez Audi TT

· Mobilne pomieszczenie „TT Pavilion“ zbudowane z oryginalnych części samochodowych

· Audi stałym wystawcą na odbywającej się od 17 do 22 czerwca 2014 wystawie wzornictwa Design Miami/Basel

Ingolstadt/Bazylea, 18 czerwca 2014 r. Na tegorocznej wystawie Design Miami/Basel, Audi po raz pierwszy prezentuje instalację architektoniczną Konstantina Grcica, jednego z najbardziej znaczących stylistów przemysłowych naszych czasów. Źródłem inspiracji dla przestrzennego pawilonu „TT Pavilion“ jest nowe Audi TT. Z elementów modelu TT Grcic stworzył mobilne pomieszczenie, przenoszące techniczne podejście związane z konstrukcją samochodu do architektury.

 

„TT Pavilion“ to przestrzenny, dostępny z wielu stron, wolnostojący obiekt, który można ustawić na dowolnym terenie. Wyraźną inspiracją przy jego tworzeniu było Audi TT. „Audi TT to w moim rozumieniu samochód przeznaczony do wyjazdów z miasta na łono natury. Moją odpowiedzią na taką koncepcję jest pomysł pawilonu, który jako cel podróży może znajdować się nawet w bardzo odległym miejscu“ – objaśnia projektant. Ustawiony na pylonach pawilon można bez problemu zmontować na niepewnym gruncie. Konstrukcję wykonano zgodnie z nowoczesnymi technologiami budowy gotowych domów. Jej cechą charakterystyczną jest siedem oryginalnych pokryw bagażnika Audi TT, nadających pawilonowi futurystyczny wygląd. Dla Grcica auto jest jak dom. „Samochody to produkowane masowo, mobilne obiekty architektoniczne. Oferują nie tylko schronienie, ale też perfekcyjnie wyposażoną przestrzeń do pracy, komunikowania się, jedzenia i relaksu.“

Dla czterech pierścieni współpraca ze stylistami z innych branży ma duże znaczenie. „Relacje Audi z projektantami przemysłowymi są bardzo bliskie, ponieważ właśnie we wzornictwie naszych samochodów najlepiej widać zaawansowaną technikę“ – objaśnia Marc Lichte, szef stylistyki Audi. „Projekty Grcica w centrum uwagi stawiają funkcjonalność i nadają produktom codziennego użytku zaskakująco jasną formę.“

Współpracując z Audi, Grcic miał całkowicie wolną rękę i jako źródło inspiracji wskazał Audi TT. „Audi TT to dla mnie samochód-ikona, dlatego jest tak interesujące“ – objaśnia Grcic. Swoim geometrycznym i koherentnym językiem stylistycznym, już pierwsze TT z roku 1998 ucieleśniało nową ideę: projektowo radykalne, a zarazem takie, którym aż chce się jeździć. Nowe TT wyznacza świeżą ścieżkę wzornictwa, nawiązującą jednak do ponadczasowej urody pierwowzoru.

Oprócz Audi TT, Grcic inspirował się także projektami architektonicznymi francuskiego stylisty Jeana Prouvé (1901-1984). W latach pięćdziesiątych XX w., Prouvé tworzył różne typy gotowych domów, których głównym założeniem konstrukcyjnym był ich szybki montaż. Najbardziej znanym jego projektem był „Maison Tropicale“. Inspirowany nim dom „Maison Demontable 8x8“, wystawiła galeria Patrick Seguin podczas Design Miami 2013.

„TT Pavilion“, nowe Audi TT Coupé i jego Audi Virtual Cocpit, można podziwiać od 17 do 22 czerwca na targach Design Miami/Basel. Wystawa uchodzi za najważniejsze forum klasycznego i współczesnego wzornictwa awangardowego. Stylistyka i technika to również fundamenty marki Audi.

Cztery pierścienie są od 2006 roku wyłącznym i jedynym motoryzacyjnym partnerem targów Design Miami. Na przestrzeni ostatnich lat, koncern z Ingolstadt współpracował ze światowej sławy projektantami i architektami, takimi jak Tom Dixon, Moritz Waldemeyer, Bjarke Ingels, Clemens Weisshaar i Reed Kram. Audi jest także sponsorem wystawy „Konstantin Grcic – Panorama“, jak dotąd największego indywidualnego przeglądu prac Grcica, którą można oglądać do 14 września 2014 w Vitra Design Museum, w nadreńskiej miejscowości Weil am Rhein.

Konstantin Grcic, rocznik 1965, zdobył najpierw wykształcenie jako projektant mebli w brytyjskiej szkole John Makepeace School. Od 1988 studiował wzornictwo przemysłowe w Royal College of Art w Londynie. Swoją karierę rozpoczął u Jaspera Morrisona, a w roku 1991 założył w Monachium własne biuro wzornictwa KGID (Konstantin Grcic Industrial Design). Projektuje dla tak znanych marek jak Authentics, Flos, Magis, Vitra, ClassiCon, Plank, Laufen czy Muji. Wiele jego prac znajduje się w znaczących międzynarodowych muzeach wzornictwa, w tym m. in. w Museum of Modern Art w Nowym Yorku. Na wystawie Design Miami 2010, Grcic został wybrany „Projektantem roku".

 

Źródło: Volkswagen Group Polska


Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • 2 Posts
  • 554 Views
  • 2 Posts
  • 683 Views
  • 2 Posts
  • 5735 Views
  • 1 Posts
  • 441 Views
  • 4 Posts
  • 9652 Views
  • 1 Posts
  • 963 Views

×