Skocz do zawartości
niems

10 000 mil Fiatem Panda non stop. Podróż Kapsztad – Londyn na cele dobroczynne.

Rekomendowane odpowiedzi

10 000 mil Fiatem Pandanon stop. Podróż Kapsztad – Londyn na cele dobroczynne.

 

 

 


 • Akcja dobroczynna dwóch Brytyjczyków za kierownicą Fiata Pandy 4x2 TwinAir Turbo 85 KM.

 


 • Non stop przez 11 dni, pokonali średnio 1.000 mil na dzień, jadąc z prędkością 40 mil/godzinę.

 


 • Przejechali 13 krajów: Republikę Południowej Afryki, Botswanę, Zambia, Tanzanię, Kenię, Etiopię, Sudan, Egipt, Libię, Tunezję, Włochy, Francję i Wielką Brytanię.
   
  130213_F_Out_of_Africa_02.jpg
   
  130213_F_Out_of_Africa_01.jpg

 

 

Wnocy 11 lutego, dwaj pomysłowi kierowcy, Philip Young i Paul Brace,za kierownicą Fiata Pandy, pobili rekord jazdy non stop z Kapsztaduw Republice Południowej Afryki do Londynu.

 

 

Wyruszylipierwszego lutego w celu zebrania funduszy dla „Farm Africa” - organizacji dobroczynnej, która wspiera rodziny z wiosekafrykańskich, pomagając im produkować żywność w sposóbbardziej wydajny – angielska załoga przejechała standardowowyposażoną Pandą 10.300 mil (około 16.576 km), jadąc prawie bezprzerwy, pokonując 13 krajów na dwóch kontynentach.

 

 

Abyzakończyć podróż w czasie krótszym niż docelowe 11 dni, Philipi Paul musieli pokonać średnio 1.000 mil (1609,34 km) na dzień zprędkością 40 mil/godzinę (64,37 km/h).Pewności powodzenia wyprawy dodawał im fakt, że korzystali zsamochodu wyposażonego w silnik 0.9 TwinAir o mocy 85 KM. Silnikten produkowany jest przez Fiat Powertarin Technolgies wBielsku-Bialej i szczyci się tytulem „International Engine of TheYear”. Panda posiadała standardowe wyposażenie, za wyjątkiemkilku modyfikacji niezbędnych do tego przedsięwzięcia, takich jakdodatkowy zbiornik paliwa, dwa koła zapasowe, płyta ochraniającapodwozie, wzmocnione zawieszeniei wlot powietrza przesunięty nad komorę silnika.

 

 

Podróżnicyzrezygnowali z większego samochodu z napędem 4x4, uznając że takiwyczyn był by „zbyt łatwy”. Wybrali Fiata Pandę z napędem naprzednie koła, ze względu na jego lekkość, osiągi i ograniczonezużycie paliwa. Pomimo kompaktowych rozmiarów auta - na kanapietylnej znalazło się miejsce również na łóżko dla pilota -profilowany materac piankowy.

 

 

 

 

Długai krętatrasa do Wielkiej Brytanii obejmowała trudne, dziurawe, wyboiste drogi i zwodnicze bezdroża pustyni prowadzące przez PołudniowąAfrykę, Botswanę, Zambię, Tanzanię, Kenię, Etiopię, Sudan,Egipt, Libię i Tunezję - zanim śmiałkowie przepłynęli MorzeŚródziemne, aby pokonać końcowy etap prowadzący przez Włochy iFrancję i dotrzeć do Hyde Parku w Londynie.

 

 

Byłato niewiarygodnie ekscytująca i porywająca przygoda, a Fiat Pandasprawdził się fantastycznie” - skomentował Philip Young. Drogibyły niebezpieczne, upał nieznośny, a plan trasy napięty, alesamochód ani na chwilę „nie stracił wigoru”. Była toekstremalnie ciężka podróż i Fiat ma wszystkie powody do tego,żeby być dumnym z niezawodności i wytrzymałościswojej Pandy.

 

 

Tojuż kolejna wyprawa Fiatem Panda po bezdrożach Afryki – w 2007 r.para polskich autopodróżników, JolantaCzupik i Dominik Stokłosaprzejechała dookoła Afrykę Fiatem Pandą w wersji 4x4. Była topierwsza próba takiego wyczynu dokonana samochodem. Start miałmiejsce w styczniu w Krakowie, a następnie trasa wiodła przez:Niemcy, Francję, Hiszpanię, Maroko, piaski Mauretanii, Mali, Niger,Nigerię, Kamerun, Kongo, Angolę, Namibię, Republikę PołudniowejAfryki. Półmetek ekspedycji miał miejsce w Kapsztadzie. Stamtądprzez Botswanę podróżnicy dotarli do Zimbabwe, Zambii, Mozambiku iTanzanii. Następnie do Ugandy i przez pustynię Sudanu, Jordanięoraz Syrię. A stamtąd przejechali do Azji /Turcja, Gruzja/ ipowrócili do Europy /Ukraina /. Na metę także w Krakowiepodróżnicy przyjechali w czerwcu 2007 r. W sumie - drogami ibezdrożami trzech kontynentów – polscy podróżnicy przejechaliniezawodną Pandą 4x4 ok. 70 000 km.

 

Źródło: Fiat Auto Poland


Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • 2 Posts
  • 2388 Views
  • 14 Posts
  • 3886 Views
  • 3 Posts
  • 690 Views
  • 2 Posts
  • 9485 Views
  • 7 Posts
  • 1586 Views

×