Skocz do zawartości

Blog iParts

  • wpisy
    2
  • komentarz
    1
  • wyświetleń
    342

Jak często wymieniać filtr oleju?

iParts

148 wyświetleń

Korzystanie z wysokiej jakości filtrów jest w stanie realnie wpłynąć na dłuższy okres eksploatacji samochodu. Oprócz filtra paliwa, kabinowego i powietrza równie ważny jest filtr oleju. Jak często zaleca się jego wymianę?

 

Filtry samochodowe odpowiedzialne są za prawidłową filtrację powietrza oraz płynów. Do najważniejszych płynów samochodowych bez wątpienia zalicza się paliwo oraz olej silnikowy. Olej silnikowy odpowiedzialny jest za smarowanie poszczególnych elementów silnika w celu zminimalizowania tarcia. Stan oleju silnikowego jest niezwykle istotny zwłaszcza zimą, gdy olej silnikowy zwiększa swoją objętość i może nie dostać się w wystarczająco krótkim czasie do podzespołów wymagających smarowania. Ponadto do głównych zadań oleju silnikowego należy chłodzenie, płukanie, uszczelnianie, zabezpieczanie przed korozją oraz tłumienie hałasu. Ze względu na sporą ilość funkcji oleju silnikowego niezwykle ważne jest, aby był on dokładnie przefiltrowany. I to jest główne zadanie filtra oleju.

 

W zdecydowanej większości silników stosowany jest jeden filtr w układzie smarowania. Przez niego przepływa cały olej znajdujący się w obiegu, przez co został nazwany jako pełno przepływowy. W celu zachowania wysokiej dokładności filtracji stosuje się nowoczesne, wielowarstwowe wkłady filtracyjne składające się z celulozy oraz włókien o wysokiej jakości filtracyjnej. Filtr oleju oprócz gwarancji dokładnej filtracji musi zapewniać również wysoką odporność na temperaturę. W silniku pracującym na wysokich obrotach temperatura oleju silnikowego może niekiedy osiągać nawet 140 stopni Celsjusza.

 

Filtry oleju należy wymieniać na nowe przy każdorazowej wymianie oleju. O tym, jak często wymieniać olej silnikowy uzależnione jest od producenta samochodu. Wszystkie szczegółowe informacje powinny być zawarte w instrukcji obsługi pojazdu. Najczęściej olej wymienia się raz do roku, bądź przy przebiegach z rzędu od 10 000 do 20 000 kilometrów. Filtry oleju dla większości samochodów to tanie części samochodowe, więc nie warto na nich oszczędzać. Filtry z lepszym materiałem filtracyjnym to niekiedy koszt kilkunastu złotych, a mając na uwagę znaczenie oleju silnikowego dla naszego silnika warto raz na rok dołożyć nieco gotówki, aby przedłużyć okres eksploatacji naszego pojazdu i jego poszczególnych części.0 komentarzy


Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×